2020 m. – naujų atradimų ir galimybių metai JUC`e

Nuotolinio darbo savaitė
2020 lapkričio 3
Savanoris – komandos dalis. Pristatome Nedą.
2020 lapkričio 12
Rodyti viską

2020 m. – naujų atradimų ir galimybių metai JUC`e

Druskininkų jaunimo užimtumo centras 2020 m įgyvendindamas Druskininkų savivaldybės finansuojamą sveikatos stiprinimo projektą „Be streso“, pasirinko šiek tiek kitokią kryptį, nei įprastai. Šiais metai nusprendėme didesnį dėmesį skirti jaunuolių tėvų švietimui – projekte numatytos 4 paskaitos tėvams su konsultantu Vaidu Arvasevičiumi. Pasaulyje ir Lietuvoje nusistovėjus esamai situacijai, konsultacijas teko perkelti į virtualią erdvę, bet tai nesumaišė tėvams dalyvauti susitikimuose ir diskutuoti jiems rūpimomis temomis – vaikų ir jaunimo lytiškumas, motyvacija ir skatinimas, paauglio emocijos ir ,žinoma, šiuo metu aktuali tema – kaip motyvuoti jauną žmogų karantino metu esant nuotoliniam mokymuisi. Paskutinė paskaita vyks lapkričio 19 dieną, todėl visus kviečiame stebėti jaunimo užimtumo centro „Facebook“ paskyrą, kurioje paskelbsime visą reikiamą informaciją apie laiką, temą ir prisijungimą.

Įvertinus praėjusių metų projekto veiklų pasisekimą ir aktualumą, pastebėjome, kad didelio pasisekimo sulaukė individualios psichologo konsultacijos. Jaunuoliai noriai konsultavosi su psichologu jaunimo užimtumo centre, kur buvo sudarytos sąlygos konfidencialiam, neformaliam ir profesionaliam susitikimui su psichologu. Išryškėjo aiškios probleminės kryptys jaunų žmonių kasdienybėje: patyčios, įtampa dėl mokyklose duodamo krūvio, nesutarimai su tėvais. Tad šiais metais projekte vėl įtraukėme psichologo konsultacijas jaunimui ir džiaugiamės, kad jos įgavo pagreitį, jaunuoliai dar aktyviau registruojasi, net karantino laikotarpiu buvo vykdomos nuotolinės konsultacijos. Siekdami apžvelgti esamą situaciją pakalbinome centre konsultacijas vykdančius psichologus Tomą ir Kamilę:

  • 2019 metais pradėjome teikti nemokamas psichologo konsultacijas jaunimo užimtumo centre. Papasakokite, kokia buvo pradžia, ar jaunuoliai noriai naudojosi paslauga?

Pati pradžia nebuvo labai aktyvi, tikriausiai jaunimui reikėjo kiek laiko priprasti prie minties, kad jaunimo centre yra psichologai ir galima į juos kreiptis. Galbūt jiems norėjosi kitų patirties, išgirsti kaip sekėsi konsultacijose. Pradžioje nemažai laiko leisdavome tiesiog būnant bendroje erdvėje kartu, kalbant, žaidžiant stalo žaidimus ar tiesiog geriant arbatą. Vėliau, kiek susipažinus, atsirado daugiau norinčių privačių konsultacijų.

  • Kokia situacija dabar? Kiek konsultacijų suteikiate per metus?

Panašu, jog šiuo metu projektas įgavęs pagreitį, ir kartais net tenka konsultavimosi pradžią atidėti, ar pasiūlyti kreiptis į kitas įstaigas, savivaldybėje teikiančias psichologo paslaugas. Pastarąjį mėnesį suteikiame 3-4 konsultacijas į savaitę, tačiau, kaip įprasta, vasaros metu jų būna kiek mažiau… Tai pačių konsultacijų skaičius per metus būna apie šimtą.

  • Pernai metais Druskininkų savivaldybės jaunuoliai išskyrė 3 pagrindines problemas, dėl kurių kreiptasi į psichologus: patyčios, santykiai su tėvais, stresas mokykloje. Kokios ryškiausios problemos 2020 m. ?

Didelių pokyčių šiuo klausimu nėra, vis dar aktuali mokykla ir santykiai su tėvais. Kartu padaugėjo ir santykių su bendraamžiais ar santykių poroje svarba. Kiek mažiau pastebima patyčių tema. Kartu daugiau jaunimo kreipiasi savęs pažinimo klausimais, ieškant atsakymų apie kylančias emocijas ir mokymąsi jas išreikšti tinkamai.

  • Ar jaučiamas neigiamas poveikis jaunuolių psichinei sveikatai epidemijos metu ?

Konkrečiai apie epidemiją, jaunimas kalba nedaug. Panašu, kad jauni žmonės, iš esmės, geba pakankamai greitai ir lanksčiai prisitaikyti prie pasikeitusios situacijos. Tiesa, praėjęs karantinas daliai žmonių kėlė vienišumo jausmus, kadangi staiga buvo atkirsti nuo bendravimo rato.

  • Nors situacija Lietuvoje keičiasi ir vis daugiau žmonių kreipiasi pagalbos į specialistus, jaunimas nėra linkę ieškoti tos pagalbos, jiems gėda, ar nedrąsu. Iš psichologo perspektyvos trumpai pasakykite, kodėl verta kreiptis į specialistus jauniems žmonėms? Kuo jie gali padėti ? 

Psichologas – tai žmogus, kuris priima kitą žmogų tokį, koks jis yra. Jo nevertina, nekaltina, nesmerkia. Su psichologu galima kalbėti apie tai, apie ką nedrįsti kalbėti su niekuo kitu. Ir kartais, jei jautiesi spaudžiamas iš visų pusių, nesupranti, kas vyksta su tavimi ir aplinkiniais, ar jautiesi vienišas ir galvoji, kad jau niekas negali padėti, reikia apie tai kalbėti, nes išeitis visada yra, o su psichologo palaikymu visada tą išeitį surasti yra lengviau.

Primename, kad į psichologo konsultacijas galite registruotis tel. numeriu +370 606 49625. Konsultacijos skirtos 14-29 m. jaunimui.