Projektas "Medieval Artisans"
Projektas „Medieval Artisans“
2013 gruodžio 31
Projektas "Magic of dance"
Projektas „Magic of dance“
2013 gruodžio 31
Rodyti viską

Projektas „Flat space“

Projektas "Flat space"

Projektas „Flat SPACE“ finansuotas ES programos „Veiklus jaunimas“. Druskininkų jaunimo užimtumo centras yra siunčianti ir koordinuojanti organizacija. Savanoriauti  12 mėn. į Moldovą – Kišiaviovą išvyko – Astą Slapikaitė. Išpūdžiai ir nuotraukos iš savanorystės etapo.

Šiandien suskaičiavau, kad praėjo 76 dienos, kai esu Moldovoje. Galiu pasakyti, kad laikas tiesiog praskriejo – matyt dėl to, kad nėra kada čia nuobodžiauti. Bet visų pirma, stengsiuosi grįžti į praeitį ir prisiminti pačius svarbiausius įvykius mano moldaviškame gyvenime.

Pirmoji diena Moldovoje buvo balandžio 4 dieną, kai nusileidau Kišiniovo tarptautiniame oro uoste. Mane pasitiko besišypsančios merginos – mano mentorė Marta ir būsima bendradarbė Bianca iš Austrijos. Tą pačią akimirką man įteikė duonos kepalą ir druskos – būtiniausius produktus kiekvienuose namuose, tam kad nuo pat pradžių nieko nestigtų naujoje vietoje. Jau vakare susipažinau su savo buto šeimininke Svetlana ir jos sūnumi Alioša. Su jais gyvenau pirmus mėnesius, bet šiuo metu jie abu išvykę, ir tikriausiai visą vasarą būsiu viena šiuose apartamentuose.

Mano organizacija, kurioje savanoriauju – tai jaunų menininkų asociacija iš Moldovos „Oberliht“, kuri užsiima su menu bei kultūra susijusiomis veiklomis. Dirbame dviejose vietose – ofise (pagrinde darbas su kompiuteriu) bei „Flat space“ (vieša erdvė).

Flat Space (rum. k. Apartament Deschis) – tai įdomus architektūrinis statinys, tiksliau – replika socialistinio buto be išorinių sienų, sukurta architekto Stefano Rusu. Šis darinys skirtas publikai – įvairiems renginiams, akcijoms ir pasirodymams ir atlieka keletą funkcijų – tai vieša erdvė, informacinis punktas bei ekspozicijų vieta.

Kai tik atvažiavau, teko renovuoti šią viešą erdvę, kadangi po žiemos ji atrodė šiek tiek apleista –  apipaišyta grafiti piešiniais, pilna senų plakatų ir t.t. Taigi kartu su kita savanore Bianca bei mūsų EVS koordinatoriumi Alexandru perdažėm Flat Space sienas, nuvalėm graffiti, pasodinom žolę aplink ir kt. Čia galite rasti straipsnį ir kelias nuotraukas apie atliktus Flat Space atnaujinimus.

Savanoriškas darbas ‚Oberliht‘ – kaip ir visa su menu susijusi veikla, labai įvairus, netikėtas ir kartais reikalauja tam tikrų iššūkių. Pavyzdžiui, vienai menininkei iš Portugalijos Anai Lucia Nobre padėjau įgyvendinti meninį projektą – baltu popieriumi padengti aikštę aplink Flat Space. Ši meninė akcija vadinosi „Collective Drawing“ (liet. k. Kolektyvinis piešinys) . Dirbti pradėjom nuo 8h ryto ir baigėm tik vakare.  Taip pat atlikti šią akciją atlikti nebuvo taip lengva kaip atrodė iš pradžių – teko priešintis vėjui, lietui, saulei. Nepaisant to rezultatas gavosi tikrai neblogas – ganėtinai gražus bendras piešinys. Daugiau fotografijų galite pamatyti čia.

Iš tiesų tai tik keli pavyzdžiai, kas įvyko man besavanoriaujant šioje asociacijoje. Be viso to praėjo keli muzikiniai vakarai su eksperimentine, elektronine ir Ska muzika, naujos ekspozicijos atidarymas, filmų vakaras, keli poezijos skaitymai ir t.t.

Taipogi mokausi rumunų kalbos, kuri ne tokia ir lengva – mišinys lotynų ir slavų kalbų grupių. Su savo mokytoja Maria susitinkam ne tik pamokų laiku, bet kartu praleidžiam laisvalaikį. Per ortodoksų Velykas (gegužės 5 dieną) ji mane pasikvietė į savo namus. Šį šventinį savaitgalį praleidau kartu su jos šeima Mierculesti gyvenvietėje – šiaurinėje Moldovos dalyje. Iš tiesų, jau nuo pat pirmų dienų mane labai nustebino moldaviškas svetingumas ir nuoširdumas. Nors šalis nėra turtinga, tačiau patys žmonės labai vaišingi ir dosnūs. Jei tik pasisvečiuosi jų namuose, išeisi su „pilnu pilvu“ ir gera nuotaika.

Pats savanoriškas gyvenimas – linksmas ir aktyvus. Kišiniove yra apie 40 savanorių iš kitų šalių, su kuriais vyksta reguliarūs susitikimai kiekvieną savaitgalį. Kartu vakarieniaujam, keliaujam ir nagrinėjam miestą. Taip pat netrūksta ir renginių  – Kišiniovas visgi sostinė! Savo laisvu laiku vaikštau į badmintono ir šaudymo iš lanko treniruotes. O visai neseniai grįžau iš vasaros festivalio, kuris vyko šiaurinėje Moldovos dalyje (atstumas nuo Kišiniovo – 220 km). Visų pirma buvau sužavėta gamtos grožio – kalvos, uolos, medžiai… Man labiausiai patiko festivalio pagrindinės idėjos – ekologija ir sveika gyvensena. Renginio metu buvo tiekiamas tik vegetariškas maistas ir nebuvo parduodamas alkoholis. Vietoj stipriųjų gėrimų buvo galima išbandyti įvairių rūšių arbatas arba atsigaivinti namine gira. Taip pat išmokau, kaip pasigaminti pinigines iš panaudotų sulčių pakuočių- lengva, paprasta ir orginalu!

Projektas "Flat space" Projektas "Flat space" Projektas "Flat space"

Tokie mano pirmieji įspūdžiai po 3-ių mėnesių praleistų Moldovoje. Laukite tęsinio!

Savanorė – Asta Slapikaitė

 8 mėnesių įspūdžiai čia