Kalbėkime su jaunuoliais apie lytiškumą – „Be streso“

Kūrybinio mąstymo penkiakovė, kas tai?
2021 4 lapkričio
Veiklos_jaunimas_Druskininkai_uzimtumas_zaidimai
JUC savaitė Lapkričio 22-27 dienomis
2021 22 lapkričio
Rodyti viską

Kalbėkime su jaunuoliais apie lytiškumą – „Be streso“

Šiuolaikinė jaunuolių karta laisvėja ir drąsiau užduoda nepatogias, vis dar tabu laikomas visuomenėje temas. Viena jų – lytiškumas ir lytinė tapatybė. Jaunuoliai nori dalintis asmeniniais išgyvenimais, jiems svarbu atsakyti į klausimus, kaip atlaikyti emocinius ir fiziologinius savo ir kitų pokyčius. Jie patys išreiškia norą gauti žinias, atitinkančias nūdienos aktualijas, kurios būtų dėstomos specialistų, kasdien dirbančių su jaunais žmonėmis ir padedančių jiems šiuo sudėtingu brandos bei savęs pažinimo laikotarpiu. Druskininkų jaunimo užimtumo centras girdėdamas šį jaunų žmonių norą apie tai kalbėti be gėdinimo ir išankstinių nusistatymų, teikė paraišką visuomenės sveikatos projekto finansavimui, kurį organizavo Druskininkų savivaldybė. Džiugu, kad projektas „Be streso“ gavo finansavimą ir visose Druskininkų savivaldybių mokyklose, septintokų klasėse suorganizuotos lytiškumo paskaitos, kurias vedė VšĮ Įvairovės ir edukacijos namų edukatorių komanda. Šiuo projekto siekis, kad lytiškumo ugdymo prieinamumas moksleiviams būtų užtikrintas jiems priimtinomis formomis, pasitelkiant išmaniąsias priemones, diskusiją. Lytiškumo užsiėmimų temos – skirtos formuoti pozityvų paauglių kūno vaizdo supratimą, puoselėti kito priėmimą, pagarbių bei lygiavertiškų santykių idėją ir atlikti seksualinio priekabiavimo, patyčių ir smurto prevenciją. Šio projekto dėka, taip pat buvo suorganizuoti vienos dienos mokymai visuomenės sveikatos specialistams ir JUC darbuotojams, buvo gilinamasi, kas yra lytinė tapatybė ir seksualinė orientacija ir  kaip šiais klausimais komunikuoti su jaunimu.

VšĮ Įvairovės ir edukacijos namų komanda dalinosi įspūdžiais iš vykusių paskaitų, pastebėjo, jog visos klasės skirtingos, labai smalsios ir einančios į kontaktą. Edukatorė Kamilė dalinosi, kad jos 7-okų grupėje dalinimosi buvo labai įvairaus – nuo tiesiog nuoširdžių patirčių iki pasidalinimų apie mintis dėl savižalos. Nuskambėjo nemažai klausimų apie tapatybę ir seksualinę orientaciją, apie santykius ir jų kūrimą, vienoje grupėje buvo daug pokalbių apie ribas, nes paaugliai (-ės) netikėjo, kad jų kūnai priklauso jiems, buvo pokalbių ir apie tai, kaip sustabdyti nemalonų elgesį bei apie sutikimo kultūrą. Daug klausimų jaunuoliai uždavė ir apie santykį su savimi, buvo tokių moksleivių, kurie atvirai kalbėjo ir apie tai, kad patiria nemažai spaudimo dėl įvairių dalykų savo šeimose ir artimoje aplinkoje.

Druskininkų jaunimo užimtumo centras ir toliau sieks užtikrinti projekto „Be streso“ veiklų tęstinumą, nes jis orientuotas į visuomenės sveikatos stiprinimą, ugdymą ir akcentuoja svarbą kreipti dėmesį į tai, kas aktualu jaunam žmogui.

Fotografijų autorius: Martynas Sasnauskas

Druskininkų jaunimo užimtumo centro informacija

Projektas „Be streso“ finansuotas Druskininkų savivaldybės lėšomis.